środa, 14 marca 2012

Zupa krem z batatów


Wilec ziemniaczany to gatunek byliny należący do rodziny powojowatych, znany pod nazwami: batat, patat lub słodki ziemniak. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Nie jest znany w dzikim stanie, jest natomiast popularny w uprawie w całej strefie tropikalnej.

Część podziemna to jadalne bulwy korzeniowe osiągające wagę do 3 kg. Mają biały, różowy lub czerwony miąższ.

Powszechnie uprawiany jest w strefie międzyzwrotnikowej, na obszarach o wilgotnym i ciepłym klimacie. Głównymi producentami są Chiny, Uganda, Nigeria oraz Indonezja. Łącznie na świecie produkuje się 106,5 mln ton batatów.

Istnieje wiele odmian uprawnych o zróżnicowanych barwach i kształtach korzeni bulwiastych.

Bataty spożywane są po ugotowaniu lub upieczeniu. Wytwarza się z nich również mąkę, płatki, skrobię oraz alkohol. Zawierają dużą ilość skrobi (ok. 20%) oraz cukrów (ok. 3 %). ( źródło: Wikipedia )




Miałam nadzieję zaprezentować Wam dzisiaj zupę w pięknym, pomarańczowym kolorze, a tu jak na złość po raz pierwszy podczas zakupów batatów trafiłam na bulwy o białym miąższu. Całe szczęście zupa nie straciła na smaku. Bataty nadały jest słodkości, a  kminkowy posmak wyrazistości. Całość zrównoważona została przez dodatek naszych poczciwych ziemniaków.







Przepis na dzisiejszą zupę znalazłam w lutowym Sensie. Podaję po moich modyfikacjach.




Składniki:

  • 600 g batatów ( 2 średniej wielkości sztuki )
  • 1/2 dużej cebuli
  • 1 pietruszka
  • mały kawałek selera (korzeń)
  • 1 łodyga selera naciowego
  • 2-3 średnie ziemniaki
  • 1,5 l wywaru z warzyw
  • 2 łyżki masła
  • czarny pieprz
  • sól
  • 1/2 łyżeczki kminku *



Bataty obierz, umyj, pokrój w kostkę, włóż do grubego rondla z rozpuszczonym masłem na dnie, chwilę duś, mieszając. Podlej niewielką ilością bulionu i dodaj posiekaną cebulę, pokrojone w duża kostkę ziemniaki, pietruszkę i oba selery. W trakcie duszenia dolewaj bulion. Gdy warzywa będą miękkie, dodaj sól, pieprz i kminek. Chwilkę pogotuj, a następnie zmiksuj na krem. Jeśli zupa jest zbyt gęsta, możesz dodać więcej bulionu lub trochę wody. Podawaj w miseczkach z kleksem śmietany lub gęstego jogurtu (nie dla wegan!).

* Kminek to przyprawa, którą niektórzy kochają, a inni nienawidzą. Wynika to jak sadzę z jego specyficznego smaku. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, spróbuj zamienić kminek na tymianek. To zioło świetnie pasuje do ziemniaków. Do klasycznej kartoflanki również.

W oryginalnym przepisie dodawano jeszcze gałkę muszkatołową. Niestety zbyt późno zorientowałam się, że słoiczek jest pusty. Mam nauczkę na przyszłość!






6 komentarzy:

  1. Z kompletnie nieznanych mi powodów zupy w Polsce nie cieszą się popularnością... brawo za próby przełamania stereotypów... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też!!!! A zupy krem to już w ogóle bomba - bo są bardzo sycące i dodają energii w zimowe dni.

    OdpowiedzUsuń
  3. Taka batatowa kartoflanka będzie bardziej swojska jak ją nazwiemy "batatowianką" ;) Pycha!

    OdpowiedzUsuń

Komentarze anonimowe i złośliwe będą usuwane. Jeśli chcesz coś napisać, proszę podpisz się :)