sobota, 31 października 2009

GOFRY DYNIOWE


Dziś ostatni dzień festiwalu dyniowego, dlatego tez postanowiłam zmobilizować się i zrobić gofry dyniowe, które jakiś czas temu znalazłam na post punk kitchen. Wyszły pyszne, z korzenną nutą i równie dobrze pasowały by na Święta Bozego Narodzenia, co na dzisiejsze Halloween :) Przepis nieco zmodyfikowałam ze względu na brak niektórych składników w mojej kuchni. Ponizej podaję obie wersje przepisu.

składniki:
2 i 1/2 szkl. pełnoziarnistej mąki (dałam tortową)
1/3 szkl. cukru brązowego (dałam biały)
2 i 1/2 łyzeczki proszku do pieczenia
1/2 łyzeczki sody
1/4 łyzeczki soli
2 łyzeczki cynamonu
1 łyzeczka imbiru
1/2 łyzeczki gałki muszkatołowej
1/4 łyzeczki goździków (zamiast cynamonu, imbiru, gałki i goździków dałam 3 łyzeczki przyprawy korzennej do pierników)
2 łyzki jogurtu sojowego (nie dałam nic w zamian)
2 szkl. mleka sojowego (dałam krowie)
400 g pulpy dyniowej
1/3 szkl. oleju
2 łyzeczki olejku waniliowego (nie dodałam)

W jednej misce wymieszać suche składniki, w drugiej mokre. Stopiowo dodwać składniki mokre do suchych, cały czas mieszając. Ciasto gotowe. Mozna piec gofry :) Smacznego!

Paella a la catalana

Przepis na to proste warzywno-ryżowe danie krąży w naszej rodzinie od kilku ładnych już lat, kiedy to jedna z nas bądź też wszystkie równocześnie natknęłyśmy się na niego w jakimś czasopiśmie. Zapewne żadna z nas już nawet nie pamięta w jakim. Jesteśmy fankami kuchni śródziemnomorskiej, jedna z nas pasjonuje się językiem hiszpańskim, a dwie nie jedzą mięsa, a więc patelnia po katalońsku jest hitem pod koniec lata i jesienią, kiedy to warzywa, z których jest przyrządzana są tanie, szeroko dostępne i najzdrowsze.




Składniki:
  • 1,5 szklanki ryżu
  • dwie małe cukinie
  • cebula lub por
  • 2 czerwone papryki
  • 4 duże pieczarki
  • 4 łyżki oliwy
  • litr bulionu warzywnego
  • 2 szczypty szafranu
  • sól i pieprz

Cebulę lub pora obrać i posiekać w piórka. Cukinie umyć, pieczarki obrać i pokroić. Z papryki usunąć gniazda nasienne i pokroić w paseczki. Na dużej i głębokiej patelni rozgrzać oliwę. Podsmażyć, wrzucając po kolei: cebulę, paprykę, pieczarki i cukinię. Na końcu wsypać ryż i dodać szafran. Chwilę smażyć, po czym zalać 3 szklankami bulionu. Dusić, dolewając porcjami resztę wywaru. Na koniec doprawić pieprzem i solą do smaku. ( Sól opcjonalnie, jeżeli bulion nie był wystarczająco słony!!!) Z podanych proporcji wychodzą mniej więcej 4 porcje.

poniedziałek, 26 października 2009

Muffinki z nutellą



Ostatnio często muffinki goszczą na moim stole, ale wynika to z faktu, że po pierwsze, lubię mieć pod ręką coś dobrego do kawy, a po drugie, nie mam zbytnio czasu na jakieś wielkie pieczenie ze względu na Maleńtwo.
Znalazłam kilka przepisów na muffinki z nutellą, a że jestem wielbicielką czekolady, postanowiłam któryś z przepisów wypróbować. Na razie upiekłam te, które znalazłam na blogu Majanowym, ale myślę, ze niebawem skuszę się jeszcze na jakieś. Zapach juz zaczyna się roznosić po domu, a tymczasem podaję przepis.

składniki:

150 g miękkiego masła (ja rozpuściłam po prostu)

200 g mąki

2 łyzeczki proszku do pieczenia

3/4 szkl. cukru

1/4 łyzeczki soli

1/2 łyzeczki ekstraktu z wanilii (ja dałam olejek pomarańczowy dla odmiany)

2 duże jajka

12 łyzeczek nutelii

W jedej misce wymieszać suche składniki, w drugiej mokre. Dodać mokre do suchych i wymieszać. Mogą zostać grudki. Ciasto nałozyć do foremek i na wierzch kazdej babeczki kłaść łyzeczkę nutelli. Zamieszać drewnianym patyczkiem lub wykałaczką, aby powstał marmurek. Świetnie nadają się do tej czynności dzieciaki, które będą oczywiście bardzo zadowolone, ze mogły pomóc :) Piec w 190 st. C przez około 20-25 minut.

niedziela, 25 października 2009

CHAŁKA PURIMOWA






Purim- Święto Estery, obchodzone 14 dnia Adar ku czci małżonki króla Persji, która przebłagała władcę i uratowała swój naród od zagłady. Purim jest świętem radosnym, połączonym z biesiadami, maskaradami i tradycyjnymi inscenizacjami wydarzeń, które upamiętnia. Bliscy obdarowują się prezentami, biorą udział w rodzinnych spotkaniach, dzielą się trójkątnymi ciastkami nadziewanymi makiem, miodem lub powidłami 
( hamantaschen ). (źródło: Cymes, czyli kuchnia zydowska, Katarzyna Pospieszyńska )
 
Chałkę tę miałam przygotować na Festiwal Zydowski, ale nie zdązyłam :) Jest dobra do kawy, ale też do śniadania na słodko z samym masłem lub dzemem.

Składniki:
  • 50 dag mąki
  • 3 dag drozdzy
  • 8 dag cukru
  • 1/2 szkl. mleka
  • 1 jajko
  • 3 zółtka
  • sól
  • 15 dag masła
  • 5 dag rodzynek (ja robiłam akurat bez)
  • 1 łyzka stopionego masła do posmarowania
Drożdże rozetrzyj z mlekiem i odstaw na 15 minut w ciepłe miejsce. Masło utrzyj z cukrem, dodając kolejno jajko i żółtka. Wsyp rodzynki i mąkę, dodaj szczyptę soli i wyrośnięte drożdże. Odstaw na godzinę do wyrośnięcia, a potem jeszcze raz zagnieć i podziel na 3 części. Zkazdej ulep wałek. Spleć wałki w warkocz, mocno sklejając końce. Chałkę pozostaw do wyrośnięcia jeszcze na 30 minut, a następnie posmaruj stopionym masłem i piecz 45 minut w temp. 180 st. C ( jeśli pieczesz z termoobiegiem, ustaw temp. na 160 st. C ).

wtorek, 20 października 2009

Pasta z tuńczykiem i suszonymi pomidorami

W piątek F. rzucił hasło, ze mogłabym zrobić na obiad jakiś makaron z suszonymi pomidorami, które nabyłam ostatnio, więc zajrzałam do lodówki, wyjęłam jeszcze pora i puszkę tuńczyka i tak oto na naszym stole wylądowała ta oto pasta :) Jest to świetny pomysł na szybki i smaczny obiad. Pachnie południem i przypomina o lecie w te zimne i ponure dni.
Potrzebujemy (na 2 osoby ):
około 150 g suszonych pomidorów
1 por
puszkę tuńczyka w oleju
kilka liści świezej bazylii
sól, pieprz
oliwa
Białą część pora pokroić w talarki, pomidory pokroić na kawałki, bazylię porwać na kawałki. Na patelni rozgrzać oliwę, wrzucić pora i smazyć az się zeszkli. Dorzucić pomidory i tuńczyka, posmazyć chwilę, by składniki się podgrzały. Doprawić solą, pieprzem i bazylią. Wymieszać z makaronem ugotowanym al dente w osolonej wodzie.
Posted by Picasa

piątek, 16 października 2009

PASTA Z BAKŁAŻANA ( z kuchni żydowskiej )


Składniki:

1 średni bakłazan ( około 1/2 kg )

3 łyzki drobno posiekanej cebuli

1 roztarty ząbek czosnku

2 łyzki oliwy

4 łyzki soku z cytryny

1 i 1/2 łyzeczki soli

1/2 łyzeczki pieprzu

1 łyzeczka cukru


Bakłazan ułozyć na blasze, wstawić do nagrzanego piekarnika o temp. 250 st. C, piec do mocnego zrumienienia, wystudzić, obrać ze skórki. Następnie zmiksować lub posiekać i przetrzeć przez sito. pulpę dokłądnie wymieszać z pozostałymi składnikami, przełozyć do miski i wstawić do lodówki na 2-3 godziny. Pastę podawać schłodzoną z razowym pieczywem lub macą, sałatą i pomidorami.


Ja bakłazana zmiksowałam blenderem razem z pozostałymi składnikami, więc uzyskałam gładką masę.

Z doświadczenia wiem, że pasta ta fajnie smakuje do potraw z grilla, jako dip.

Pasta wychodzi dośc ostra i ze wzgłedu na obecność surowej cebuli i czosnku polecam, aby zajadali się nią wszyscy biesiadnicy ;)


Posted by Picasa

Muffinki earl gray z białą czekoladą

Wczoraj wieczorem, gdy dzieciaki lezały juz w łózkach, wybrałam się do marketu, aby nabyć earl gray i tabliczkę białej czekolady, bo znalazłam nowy pyszny przepis na muffinki :)
Upiekłam na dzisiejsze popołudnie do kawy, aby sobie trochę osłodzić ten deszczowy dzień... I tak dobrze, ze nie sniezny, jak w innych rejonach Polski.
Przepis trochę zmodyfikowałam, poniewaz okazało się, ze nie wszystkie potrzebne składniki nabyłam. Wyszły pyszne :)
składniki na 12 babeczek:
2 szkl. mąki pszennej
2/3 szkl. cukru pudru ( ja uzyłam zwykłego )
2 łyzeczki proszku do pieczenia
1/4 łyzeczki sody
1/4 łyzeczki soli
1 łyzka zmielonej herbaty earl gray
3/4 szkl. posiekanej białej czekolady
1/2 szkl. maślanki ( ja uzyłam jogurtu naturalnego )
2 duze jajka
1 łyzeczka ekstraktu z wanilii ( ja użyłam olejku rumowego)
115 g roztopionego i ostudzonego masła
Zmieszać wszystkie suche składniki, zmieszać wszystkie mokre składniki. Dodać mokre składniki do suchych i wymieszać. Piec ok 20 min. w 180 st. C.

Posted by Picasa

środa, 14 października 2009

DOMOWA PIZZA




Nie ma co zaprzeczać, na kazdego przychodzi czasem ochota na pizzę. Wystarczy chwycić za telefon i wykręcić numer do ulubionej pizzerii, ale jeśli mamy akurat trochę czasu ( patrz: weekend ), to czemu by nie spróbować z pizzą własnej roboty :) . Zachęcam tym bardziej, ze tak naprawdę nie wymaga to wcale wiele pracy i jest o niebo lepsze. A poza tym, mozna przygotować perfekcyjny dobór składników, taki jaki lubimy najbardziej :) Myślę, ze to świetny pomysł na wspólny weekend w kuchni, tym bardziej, ze pogoda nie sprzyja spacerom.
A więc zaczynamy!

Ciasto na pizzę:
300 g mąki
ciepła woda
50 g drozdzy
1/2 lyzeczki soli
lyzka oliwy

Drozdze mieszamy z kilkoma łyzkami cieplej wody i odstawiamy w ciepłe miejsce. Gdy zaczną rosnąć, dodajemy je z solą do mąki, podlewamy jeszcze ciepłą wodą i wyrabiamy ciasto. Ciasto smarujemy oliwą i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy podwoi swoją objętość, formujemy z niego placek i wylepiamy wysmarowaną oliwą blachę.

Rada: Pizzę pieczemy krótko w bardzo wysokiej temperaturze ( 250 st. C, nie dłużej niż 15 min. ). Wkładamy ją do pieca natychmiast po nałożeniu składników na wierzch ciasta, tak zeby warzywa nie zdązyły puścić soku.

Dobór składników, jakich uzyjecie, zalezy wyłącznie od waszych upodobań.

poniedziałek, 12 października 2009

Babeczki ciąg dalszy


żeby umieścić to zdjęcie przy przepisie na babeczki pomarańczowe, a zalezało mi na tym, więc robię to teraz...
Posted by Picasa

Pomarańczowe babeczki


Kilka dni w zeszłym tygodniu spędziłam z dzieciakami u naszych rodziców i pamiętając o durszlakowym festiwalu żydowskim, przeryłam wszystkie ksiązki kucharskie, w których mogłabym znaleźć przepisy nadające się do opublikowania. W ten sposób trafiłam na te bułeczki pomarańczowe. Na zdjęciu prezentowały się pięknie, więc postanowiłam nabyć pomarańcza i jak najszybciej wypróbować tę recepturę. Dziś się wreszcie udało :) . Wyszły przepyszne, maślano-pomarańczowe...

składniki:
2 jajka
1/2 szkl. świezo wyciśniętego soku z pomarańczy
4 łyzki stopionego masła
125 g miękkiego masła
1,5 szkl. mąki
1/2 szkl. cukru
2 łyzeczki proszku do pieczenia
1/2 łyzeczki soli
12 łyzeczek miodu
12 plasterków pomarańczy

Ubij jajka, a gdy będą puszyste, dodaj sok pomarańczowy oraz pokrojone na kawałki miękkie masło. Ubijaj dalej, az masa będzie gładka, a następnie wymieszaj z przesianą mąką, cukrem, proszkiem do pieczenia i solą. Dołki formy do muffinków posmaruj stopionym masłem, wlej po łyzeczce miodu i ułóz po plasterku pomarańczy. Napełnij ciastem, piecz 30 minut w temp. 180 st. C. Delikatnie wyjmij bułeczki z foremek, podawaj plastekiem pomarańczy do góry.

niedziela, 11 października 2009

ŻYDOWSKIE CIASTO DO KAWY





















Gdy nagle dzwoni telefon i w słuchawce słyszysz głos swojej przyjaciółki/mamy/kuzynki lub kogokolwiek innego, a ty nie masz w domu nic, czym mogłabyś swego gościa poczęstować, wtedy rozwiązaniem jest to właśnie ciasto. Nie wymaga wiele pracy, jest pyszne, a składniki, z których się składa, ma się zwykle pod ręką. Poza tym podajemy je ciepłe, choć następne dnia jest równie pyszne :)



składniki:

1 i 1/4 szkl. mąki
1/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 kostki masła
1 szkl. cukru
1 jajo
1/2 szkl. mleka
5 łyżek cukru
2 łyżki cynamonu

Mąkę przesiać z solą, sodą i proszkiem do pieczenia. Masło rozetrzeć na pianę, ucierając lub ubijając dodawać stopniowo cukier, ubić na puszystą masę. Ciągle ubijając dodać jajko. Mąkę i mleko dodawać na przemian do ciasta przy stałym ubijaniu. Przełożyć ciasto do małej prostokątnej blaszki wysmarowanej masłem i posypanej mąką. Ciasto posypać cukrem i cynamonem. Wstawić do średnio gorącego piekarnika, piec pół godziny, spróbować patyczkiem.

Zupa dyniowa

 

Zupę z dyni gotuje się w naszej rodzinie od pokoleń. Wiem na pewno, że robiła ją nasza prababcia Julianna. Co do wcześniejszych pokoleń, nie mam niestety informacji ;)Zupa ta jest świetna na jesienny obiad, ale doskonale nadaje się również na śniadanko, jako modyfikacja zupy mlecznej. Wówczas ilość mleka możemy zwiększyć.W naszej rodzinie podaje się ją z lanymi kluskami, ale równie dobrze można ją podać np. z makaronem.
Trochę trudno podać mi dokładne proporcje na zupę, ponieważ zawsze robię ją "na oko" :) , ale spróbuję.

Potrzeba:
  • 1 kg dyni
  • ok. 1 szkl. mleka
  • trochę soli
  • 4 łyżeczki cukru
  • trochę olejku migdałowego
  • 1 jajko
  • trochę mąki
  • woda
Dynię obrać, wyjąć miąż z pestkami, pokroić w kostkę i obgotować w małej ilości wody mieszając od czasu do czasu, by nie przywarła. W czasie gdy dynia będzie się gotowała, możemy przygotwać ciasto na lane kluski. W tym celu mieszamy jajko, mąkę, wodę i szczyptę soli tak ,by ciasto miało konsystencję gęstej śmietany Następnie miksujemy dynię blenderem i dolewamy mleko. Ilość mleka można modyfikować w zależności od tego, jaką konsystencję ma mieć zupa i jak bardzo ma być mleczna. Nasza babcia dodaje do niej czasem śmietankę 12%, ale z mlekiem jest nieco zdrowiej :) . Następnie zupę doprawić do smaku solą, cukrem i olejkiem migdałowym. Na gotującą się zupę wlewać łyżeczką przygotowane wcześniej ciasto na lane kluski. Pogotować jeszcze minutkę i gotowe!

czwartek, 8 października 2009

POMARAŃCZOWE MUFFINY Z BAKALIAMI




  • 1,5 szklanki mąki pszennej
  • 0,5 szklanki cukru
  • 0,5 szklanki oleju
  • 1 szklanka mleka sojowego naturalnego
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • kilka kropel aromatu pomarańczowego
  • mała paczuszka proszku do pieczenia
  • 2 łyżki wiórków kokosowych
  • 2 łyżki rodzynek
  • 2 łyżki rozdrobnionych włoskich orzechów
  • 2 łyżki skórki pomarańczowej kandyzowanej
  • opcjonalnie 4 kostki rozdrobnionej gorzkiej czekolady

W misce wymieszać drewnianą łyżka olej, mleko, aromat i cukier. Następnie stopniowo dosypywać mąki, proszek, a na końcu bakalie. Po dodaniu czekolady ciasto mieszać bardzo delikatnie. Przygotować formę na 12 muffinów. Piec w temp. 200st.C przez około 20 minut.




poniedziałek, 5 października 2009

Pasta szpinakowa z mascarpone






Danie to jest bardzo smaczne, sycące i niezwykle szybkie w przygotowaniu, co w ciągu tygodnia, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani, jest nie bez znaczenia. Ja osobiście należę do wielbicieli sera mascarpone, pod każdą postacią, więc postanowiłam przyjemnie rozpocząć kolejny tydzień i wymyśliłam taki oto przepis :)

SKŁADNIKI:
1 OPAKOWANIE ŚWIEŻEGO SZPINAKU
1 SEREK MASCARPONE
1 ZĄBEK CZOSNKU
MAKARON
SÓL, PIEPRZ
OLIWA

Na patelni rozgrzać oliwę, wrzucić opłukany wcześniej szpinak ( aby piasek w trakcie jedzenia nie chrzęścił między zębami ;) ) i podsmażyć. Dodać pokrojony w plasterki czosnek i jeszcze chwilkę podsmażyć. Następnie dorzucić serek, wymieszać dokładnie, doprawić do smaku solą i pieprzem, doprowadzić do wrzenia. Wymieszać z ugotowanym w osolonej wodzie makaronem. Gotowe! 



piątek, 2 października 2009

PASTA WARZYWNA Z KASZĄ

  • pęczek włoszczyzny
  • 100 g kaszy jęczmiennej ( 1 torebka)
  • puszka ciecierzycy
  • sól
  • pieprz
  • 2 listki laurowe
  • kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu
  • papryka słodka i ostra
  • 1 łyżka oliwy

Włoszczyznę obieramy, kroimy w kostkę i gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem liści laurowych, ziaren ziela angielskiego i pieprzu do momentu, kiedy wszystkie warzywa będą miękkie. Jednocześnie gotujemy kaszę według przepisu na opakowaniu. Warzywa odcedzamy, a powstały bulion możemy z powodzeniem wykorzystać jako bazę do zup i kremów z warzyw. Przy pomocy blendera rozganiatamy warzywa i ciecierzycę na miazgę, dodajemy ugotowaną i ostudzoną kaszę oraz oliwę. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem, paprykami.

Podana wersja pasty jest wersją podstawową i może ulegać modyfikacjom w zależności od inwencji twórczej i gustu gotującego.


Posted by Picasa

Pasta z tuńczykiem, warzywami i mozzarellą


składniki:

1 średnia cebula
1 cukinia
3 ząbki czosnku
1 papryka
puszka tuńczyka w oleju
garść posiekanej natki pietruszki
oliwa
sól, pieprz
300 g makaronu
kulka mozzarelli


Na patelni rozgrzać oliwę. Wrzucić pokrojoną cebulę, chwilę podsmażyć i dodać zmiażdżone ząbki czosnku. Po chwili dorzucić paprykę, a następnie cukinię. Dodać sól i pieprz. Poddusić na patelni ok. 15 minut. Następnie dodać pietruszkę i po minucie dorzucić tuńczyka. Wymieszać i trzymać na małym ogniu jeszcze parę minut, aby rybka się podgrzała.


Całość wymieszać z ugotowanym w osolonej wodzie makaronem. Posypać pokrojoną w kostkę mozzarellą.


Danie szybkie do przygotowania, bardzo smaczne i na czasie, bo cukinia i papryka króluje obecnie w sklepach.

czwartek, 1 października 2009

PIEROGI Z MALINAMI


Dziś pierwszy października, więc pewnie maliny wkrótce znikną z naszych warzywniaków. Warto w takim razie skusić się na pierogi z owocowym farszem, tym bardziej, że smakują wyśmienicie, a nie wymagają wielkiego nakładu pracy. Ich smak przypomni nam wakacje w te coraz zimniejsze jesienne dni.




Najprostszy na świecie przepis na ciasto pierogowe:
-1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
-1/2 szklanki ciepłej wody
-2 łyżki oliwy
-szczypta soli





Usypujemy kopczyk z mąki, w środku robimy dołek, do którego wlewamy olej, część wody i dodajemy sól.
Zaczynamy ugniatać, dodając stopniowo pozostałą wodę.
Powinniśmy uzyskać gładką, odchodzącą od rąk, błyszczącą masę. Jeżeli ciasto się klei, podsypujemy mąką.

Ciasto dzielimy na dwie równe części, pierwszą rozwałkowujemy na przypruszonym mąką blacie. Drugą część przykrywamy mokrą ścierczką, aby nie wyschła.
Przy użyciu kieliszka wycinamy okręgi, na które nakładamy świeże maliny. Składamy na pół i zlepiamy dokładnie końce, tak aby pierogi nie otworzyły się w trakcie gotwania.












Wrzącą wodę solimy i dodajemy do niej kilka kropel oliwy, aby pierogi się nie pozlepiały w trakcie gotowania. Gotujemy je do momentu aż wypłyną na powierzchnię.
Podajemy polane tłuszczem i posypane cukrem. Świetnie smakują z naturalnym jogurtem.
Podane proporcje ciasta wystarczają na przygotowanie ok. 30 pierogów. Potrzebujemy do ich wykonania pojemnik malin, czyli ok 250 g malin